Na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r., poz. 117) Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy OGŁASZA NABÓR WNIOSKÓW PRACODAWCÓW o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.
- Wnioski przyjmowane będą w dniu 4 października 2024 r. (piątek) w godz. od 7:30 do 15:30
- Dostępne środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego wynoszą 8 100, 40 zł (słownie: osiem tysięcy sto złotych 40/100) z przeznaczeniem na priorytety, o których mowa w pkt VII.
- Wnioski:
- w formie papierowej (podpisane przez osobę/y upoważnioną/e) należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dębicy, ul. Cmentarna 20, sekretariat pok. 17 (piętro I) lub w skrzynce korespondencyjnej umieszczonej w holu budynku tut. Urzędu; w przypadku wysłania wniosku za pośrednictwem operatora pocztowego lub przesyłką kurierską decyduje data oraz godzina (tj. od 7:30 do 15:30) wpływu wniosku do Urzędu (wnioski które wpłyną poza terminem oraz godziną wskazaną w pkt I nie będą podlegać rozpatrzeniu).
- w postaci elektronicznej - decyduje data wpływu wniosku na elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP Urzędu albo portal praca.gov.pl Urzędu (wnioski które wpłyną poza terminem wskazanym w pkt I nie będą podlegać rozpatrzeniu).
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym (podpis musi zostać złożony na wniosku oraz na każdym załączniku oddzielnie przez osobę/y działającą/e w imieniu pracodawcy) albo
- podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP (podpis musi być złożony na wniosku oraz na każdym załączniku oddzielnie przez osobę/y działającą/e w imieniu pracodawcy) albo
- podpisem osobistym.
- wnioski złożone w jakikolwiek inny sposób, niż określony w niniejszym ogłoszeniu nie będą podlegać rozpatrzeniu.
IV. 1. Umowa o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy może zostać zawarta tylko na działania wymienione w art. 69a ust. 2 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które jeszcze się nie rozpoczęły, dlatego Urząd zaleca, aby przewidywany termin rozpoczęcia danego działania w ramach kształcenia ustawicznego przypadał nie wcześniej, niż po upływie 45 dni od dnia zakończenia naboru wniosków.
2. W ramach środków KFS dopuszczalne jest sfinansowanie kształcenia ustawicznego, które rozpocznie się i w całości zostanie wydatkowane do dnia 30 listopada 2024 roku.
V. Wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia wraz z załącznikami umieszczony jest na stronie internetowej Urzędu www.debica.praca.gov.pl w zakładce „dokumenty do pobrania" oraz w „aktualnościach". Wniosek oraz załączniki powinny zostać wypełnione w sposób czytelny (komputerowo, maszynowo, bądź wyraźnym drukowanym pismem). Nie należy modyfikować i usuwać elementów wniosku i załączników. Ewentualne dodatkowe informacje należy sporządzić jako dodatkowy załącznik.
VI. Zasady przyznawania, wydatkowania, dokumentowania oraz rozliczania otrzymanych i wydatkowanych środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) przez Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy w 2024 roku dostępne są na stronie internetowej Urzędu www.debica.praca.gov.pl w zakładce „dokumenty do pobrania" oraz w „aktualnościach".
VII. Pracodawca, aby móc skorzystać ze środków KFS, musi spełnić wymagania przynajmniej jednego z priorytetów wynikających z decyzji ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy
W 2024 roku, w ramach Priorytetów ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy, środki KFS przeznacza się na:
PRIORYTET 1. – Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami.
- Przez „nowe procesy, technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć procesy, technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy a nie dla całego rynku.
PRIORYTET 2. – Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
- W ramach tego priorytetu pracodawca powinien wskazać, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu dębickiego. Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o wyniki „Barometru zawodów 2024" dla powiatu dębickiego.
PRIORYTET 3. – Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przewie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
Niniejszy priorytet dotyczy osób, które:
- Powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem (np.: przez matkę, ojca, opiekuna prawnego). Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem,
- Są członkami rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Dotyczy to zarówno rodziców i ich małżonków jak i pracujących dzieci pozostających z nimi w jednym gospodarstwie domowym.
PRIORYTET 4. – Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
- Składając wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanej formy kształcenia ustawicznego, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną..
- Wsparcie w ramach ww. priorytetu mogą otrzymać pracodawcy i pracownicy zatrudnieni w firmach z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej posiadających jeden z niżej wymienionych przeważających kodów PKD.
PRIORYTET 6. – Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
- W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców, jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
PRIORYTET 7. – Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
- W ramach tego priorytetu mogą być finansowane formy kształcenia ustawicznego zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający
PRIORYTET 8. – Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwie.
- W ramach tego priorytetu mogą być finansowane formy kształcenia ustawicznego dla pracodawcy i pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzania i finansów;
- Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien wykazać powiązanie zakresu obowiązków wskazanego uczestnika z wnioskowaną forma kształcenia ustawicznego..
- Składając wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy o dofinansowanie w ramach przedmiotowego priorytetu wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności, wiedzy, które objęte są tematyką wnioskowanej formy kształcenia ustawicznego, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną.
- Nie jest możliwe finansowanie ze środków KFS:
- staży podyplomowych wraz z kosztami obsługi określonych w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz szkoleń specjalizacyjnych lekarzy i lekarzy dentystów, o których mowa w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty,
- specjalizacji pielęgniarek i położnych, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej.
- Ze środków KFS nie będą finansowane:
- kursy obowiązkowe dla wszystkich pracowników, np. BHP, p.poż.;
- szkolenia związane z pracą w zespole, umiejętnością radzenia sobie ze stresem; asertywnością, motywowaniem, pozyskiwaniem i obsługą klienta; zarządzaniem czasem, negocjacjami (m.in. w zakupach, sprzedaży, biznesie); rozwojem osobistym; automotywacją;
- szkolenia menedżerskie;
- szkolenia z zakresu zarządzania;
- coaching;
- kursy języków obcych od podstaw oraz kursy językowe niebranżowe.
- Ocena wniosku dokonywana jest w dwóch etapach:
2) Ocena merytoryczna wniosków spełniających wymagania formalnoprawne wg Kryteriów oceny, o których mowa w § 6 ust. 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018r., poz. 117).
Ostateczna decyzja o przyznaniu środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego należy do Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Dębicy, który działa w imieniu Starosty Dębickiego.
- Przy rozpatrywaniu wniosku starosta uwzględnia (na podstawie § 6 ust. 5 ww. rozporządzenia):
- zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.
KRYTERIA OCENY WNIOSKÓW o finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców – Załącznik nr 1a do Zasad przyznawania, wydatkowania, dokumentowania oraz rozliczania otrzymanych i wydatkowanych środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) przez Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy w 2024 roku.
- W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Starosta zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy. Do umowy dołącza się jako jej integralną część wniosek wraz z załącznikami. Umowa może zostać zawarta tylko na działania, które jeszcze się nie rozpoczęły.